Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish

Meniny dnes oslavuje

Pondelok, 18 marec 2019

Dnes má meniny
Eduard
Zajtra má meniny
Jozef

Štatistiky

Návštevníkov: 143706

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Video

Komentár k videoprezentácii

Hory Európy či sveta ponúkajú mnoho zážitkov. Človek však hľadá jedinečnosť toho ktorého miesta. Čím sú jedinečné Vysoké Tatry? Predovšetkým koncentráciou prírodných krás na pomerne malom území. A tak, z blízkeho podhoria, sa návštevníci vo veľmi krátkom čase, dostávajú do prírodného prostredia, ľadovcom vytvorených hlbokých dolín s divokým reliéfom a sieťou chodníkov, ktoré dávajú človeku veľké možnosti, voliť náročné túry, či pôvabné prechádzky lesným prostredím.

Blízke okolie Tatier obýval už človek neandertálsky.
V roku 1793 bol založený Starý Smokovec, najstaršia tatranská osada a jadro dnešného mesta.
V súvislosti so vznikom kúpeľníctva v Tatrách, dochádzalo od polovice 19. storočia k rozvoju ich rekreačnej a turistickej funkcie.
V roku 1947, vyústila snaha o spojenie všetkých tatranských osád do vzniku mesta Vysoké Tatry.
Veľký vplyv na rozvoj Vysokých Tatier malo vytvorenie Tatranského národného parku, najstaršieho a najväčšieho národného parku na Slovensku.
V roku 1957 získali Vysoké Tatry štatút kúpeľného mesta. V súčasnosti je mesto Vysoké Tatry tvorené mestskými časťami:
Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Nová Polianka, Tatranská Polianka, Tatranské Zruby, Nový Smokovec, Starý Smokovec, Horný Smokovec, Dolný Smokovec, Tatranská Lesná, Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare, Kežmarské Žľaby a Tatranská Kotlina.
K najznámejším atrakciám mesta, patrí visutá lanovka na Lomnický štít, ktorý má výšku 2634 metrov nad morom. Pod jeho vrcholom bolo vybudované observatórium, ako najvyššie položené pracovisko Slovenskej akadémie vied. Stredoeurópskou raritou je luxusná Kaviareň Dedo, najvyššie položená kaviareň na Slovensku, a apartmán umožňujúci hosťom stráviť magickú noc priamo na Lomnickom štíte.
Mesto má 4650 obyvateľov a je sídlom Asociácie horských sídiel Slovenska.
Svojim návštevníkom ponúka širokú paletu služieb spojených s horskou turistikou, športom, lyžovaním, horolezectvom a kúpeľnou liečbou.
Najväčším turistickým lákadlom mesta je horský masív Vysokých Tatier. Ich hlavný horský hrebeň sa tiahne v dĺžke 26 km. Turistom je k dispozícii 650 km značkovaných turistických chodníkov.
Najvyšším štítom je Gerlachovský štít s výškou 2655 m nad morom. Ďalšími zaujímavými štítmi sú: Ľadový štít vysoký 2627 m n.m., Pyšný štít vysoký 2623 m n.m. a Zadný Gerlach vysoký 2616 m. n.m.
Po celých Vysokých Tatrách je rozosiatych asi 110 krištáľovo čistých plies.
Častým cieľom turizmu sú vodopády, i Belianska jaskyňa, známa speleoterapiou.
Navštevovaným je aj Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici, ktoré oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania pohoria.
Neďaleko Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín, ktorý vznikal postupne, od roku 1936 a je stredoeurópskou zvláštnosťou. Tvoria ho ručne vyrezávané drevené kríže a pamätné tabule pripomínajúce obete okolitých hôr.
Vo Vysokých Tatrách sa nachádza 12 unikátnych vysokohorských chát. Všetky poskytujú ubytovacie a stravovacie služby, a okrem najvyššie položenej Chaty pod Rysmi, sú prístupné počas celého roka.
Vysoké Tatry ponúkajú unikátnu kombináciu aktívneho pohybu vo vysokohorskom prostredí, a relaxu v bazénoch s termálnou vodou v lízkom AquaCity v Poprade.
Vo Veľkej Lomnici pod Vysokými Tatrami, majú milovníci golfu možnosť, vyskúšať si profesionálne golfové ihrisko.

Vysoké Tatry sú lákadlom aj výzvou. Lákadlom pre všetkých, ktorí majú radi hory. Výzvou pre tých, ktorí chcú v stáročnej konfrontácii človeka a prírody dokázať najmä sebe, aká krásna môže byť symbióza človeka a hôr.

 

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Vysoké Tatry
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.