Úvod arrow Turistické atrakcie arrow Spišský hrad
Spišský hrad
Spišský hrad Spišský hrad patrí medzi najvačšie hradné komplexy v strednej Európe a bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 
Bohaté sú aj jeho dejiny. Skala, na ktorej sa rozprestiera, bola osídlená už v mladšej a neskorej dobe kamennej. Začiatkom nášho letopočtu sa tu nachádzalo pravdepodobne centrum stredného Spiša. Valy, v teréne ešte znateľné, obklopovali celý hrad a prechádzali cez jeho najväčšie nádvorie - tzv. Jiskrovo nádvorie. 
Dejiny Spišského hradu začínajú v 11. až 12. storočí, do tohto obdobia datujeme vznik prvej stavby - kruhovú obytnú vežu (ktorá zanikla v prvej polovici 13. storočia). Okolo tretiny 13. storočia vzniká dnešná kruhová veža, románsky palác a iné časti horného hradu. V roku 1249 vznikol tzv. prepoštský palác, nedávno objavený ako prvá prístavba k pôvodnému hradu. V roku 1443 ho získal Ján Jiskra z Brandýsa, dal vybudovať opevnenie veľkého nádvoria. Tak dostával hrad pomaly dnešnú rozlohu a podobu. Významným dejinným medzníkom pre hrad bol rok 1464, keď panovník daroval tento doteraz stále kráľovský hrad šľachticom Imrichovi a Štefanovi Zápoľským. Vo významnej miere ho zmodemizovali a dobudovali. Postavili novú kaplnku, zvýšili a zosilnili vežu, v gotickom duchu upravili románsky palác. Na hrade sa narodil aj posledný uhorský kráľ pred Habsburgovcami Ján Zápoľský. On bol aj jeho posledným majiteľom z tohto rodu. Od roku 1531 patril rodu Turzovcov. Turzovci si prispôsobili hrad svojim potrebám a dali mnohým jeho budovám renesančný charakter. Keď v roku 1636 v mužskej línii vymreli, získali hrad Csákyovci, ktorí ho vlastnili až do roku 1945. Po požiari v roku 1780 hrad opustila vojenská posádka a ostal len zrúcaninou. 
Horný hrad je  najcennejšou časťou hradu. Nachádzajú sa tu pôvodné gotické a renesančné obytné budovy majiteľov a užívateľov hradu, upravené dnes ako vyhliadkové plochy s nádherným výhľadom do šíreho okolia. O reprezentačnosti pôvodných priestorov hovoria zachované gotické i renesančné portály a okná. Za gotickou kaplnkou z 15. storočia sa nachádza najcennejšia časť hradu, mohutný, pôvodne trojpodlažný románsky palác, ktorý bol v 15.-16. storočí goticky upravený.

Kontakt:
Telefón: ++421-53-4541336 hrad, ++421-53-4512786 SNM-Spišské múzeum Levoča
Fax: ++421-53-4512824
Adresa: SNM-Spišské múzeum, Nám. Majstra Pavla 40, 054 01 Levoča

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >


Anketa

Čo je na Spiši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk
© 2019 Región Spiš - Spis.eu.sk
vyrobil: CassoviaBooks & CBS spol, s.r.o.