Úvod
Región Spiš
TatryRegión Spiš patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Vyznačuje sa jedinečnou prírodou, množstvom kultúrnych pamiatok a zachovávaním ľudových tradícií. Jeho sever lemujú štíty Vysokých Tatier , ktoré prechádzajú cez Belianske Tatry do jedinečnej scenérie Pienin s riekou Dunajec. Východ uzatvára Levočské pohorie. Na juhu je Spiš ohraničený Spišsko-gemerským rudohorým a Slovenským rajom . Región je možné lokalizovať i povodím dvoch najväčších riek, a to Poprad a Hornád. Rozpoznávacím znamením je, že spišské rieky tečú na sever a na východ, liptovské na západ. Asi najväčším turistickým lákadlom sú naše veľhory Tatry, ktoré priťahujú rekordné počty návštevníkov. Slovenský raj ako aj Pieniny sú známe v medzinárodnom meradle jedinečnou atmosférou. PltníciV oblasti Spišsko-gemerského rudohoria sa po stáročia ťažili drahé kovy, meď a železo. Na Spiši vyvierajú aj mnohé minerálne pramene. Na pitie sa využíva voda z Baldoviec a z Novej Ľubovne , termálna voda vo Vrbove sa využíva na kúpanie, liečivá voda vo Vyšných Ružbachoch viedla k vytvoreniu moderného kúpeľného mesta. Spiš je známy aj nádhernými lesmi a bohatu faunou a flórou. Vďaka jedinečným prírodným celkom sa v tejto oblasti zachovali mnohé chránené druhy rastlín a živočíchov.
Z demografického pohľadu je Spiš veľmi pestrým celkom najmä v oblasti národnosti a náboženstiev. Slováci tvorili a tvoria majoritu. Nemeckí kolonisti prichádzali na toto územie v 12. storfočí. Na severnej hranici žijú gorali, kktorých nárečie je blízke poľštine.Hrad v Starej Ľubovni Od 14. storočia začali osídľovať Spiš Rusíni, ktorí priniesli so sebou východné kresťanstvo. Na Spiši žilo aj mnoho Židov. Od 15. storočia sa zvyšoval počet Rómov. Žijú tu katolíci latinského i východného obradu, pravoslávni, evanjelici augsburskéfho vyznania a bolo aj mnoho príslušníkov izraelského náboženstva. Rôznorodosť obyvateľstva spôsobila, že tu boli vytvorené nespočetné kultúrne hodnoty odzrkadľujúce jedinečnosť prostredia.
Vzácne pamiatky sa nachádzajú takmer v každej dedine. Na Spiši sa nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetových prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO ( Spišský hradSpišský hrad , Spišská Kapitula , Spišské Podhradie , Žehra , Dobšinská ľadová jaskyňa ). Sú tu pamiatky evidované ako národné kultúrne pamiatky, z ktorých vyberáme Dielo Majstra Pavla z Levoče , Spišský hrad,  kežmarské evanjelické lýceum a románsko-gotický kostol v Žehre. Levoča patrila v minulosti medzi najvýznamnejšie slobodné kráľovské mestá Uhorska. Kežmarok plnil okrem iného funkciu vzdelávania. Duchovným centrom Spiša bola a je označovaná Spišská Kapitula.
Strediskom baníctva bola Gelnica . Historická Spišská Sobota tvorí časť mesta Poprad . V novšej dobe sa vyvinuli na významné mestá aj Spišská Nová Ves a Poprad.

 Video o krásach Slovenska v plnej kvalite + fotky (45 min. - 462 MB)

 


Anketa

Páči sa Vám turistická stránka regiónu Spiš?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk
© 2019 Región Spiš - Spis.eu.sk
vyrobil: CassoviaBooks & CBS spol, s.r.o.