Úvod arrow Príroda arrow Pieninský národný park (PIENAP)
Pieninský národný park (PIENAP)

PieninyPieniny sú naším najmenším národným parkom s bohatými prírodnými hodnotami a malebnými scenériami. Bol vyhlásený v roku 1967 a leží na výmere 3750 ha, ochranné pásmo zaberá plochu 22 300 ha. Súčasne je jedným z prvých medzinárodných parkov v Európe, keďže sa rozprestiera na hraniciach s Poľskom. Dominantou Pienin je najvyšší vrch Tri koruny (982 m n.m.), na ktorý vedie turistický chodník z poľskej strany. Jedinečné prírodné scenérie vznikli pôsobením rieky Dunajec, ktorá si razí cestu v oblasti parku dlhú 8,5 kilometrov. Prielom Dunajca bol vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu. Atrakciou tohto územia je splav na drevených pltiach najväčším kaňonom v Strednej Európe – kaňonom rieky Dunajec – z prístaviska pltí Majere-Kvašné lúky do Lesnice v dĺžke 11 km, a z prístaviska Červený Kláštor do Lesnice v dĺžke 9 km. Prielomovým údolím Dunajca vedie aj pešia turistická trasa. Bol tu zriadený prvý náučný chodník na Slovensku. Vo vápencových sklách si vytvoril cestičky i Lesnický potok. Neďaleko ústia do Dunajca si vytvoril hlboký prielom. Odtiaľto vedie cesta ku chate Pieniny. Vo vápencových častiach v Haligovských skalách sa vytvorili formy krasového reliéfu vo verejne neprístupných jaskyniach – Aksamitka, Zbojnícka jaskyňa, Jazvečia jaskyňa, Kozia jaskyňa a Medvedie diery.

Územie Pienin je lesnaté so zachovalými jedľovo – bukovými porastami a pôvodnými borinami na skalách. K vzácnym živočíšnym druhom tohto národného parku patria rys ostrovid, vydra riečna, včelár obyčajný a výr skalný. V rieke Dunajec žije 20 druhov rýb vrátane pstruha a hlavátky kráľovskej.

Priamo v obci Červený Kláštor sa nachádza národná kultúrna pamiatka kartuziánsky kláštor zo 14. storočia. Je v ňom zriadené múzeum . Obdivovatelia ľudovej architektúry a zvyklostí nevynechajú dedinky Osturňa , Jezersko , Malá Franková .
Okrem splavovania Dunajca na pltiach a turistike, sú v PIENAPe zaujímavé cyklotrasy a možnosti zjazdového ako aj bežeckého lyžovania.
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >


Anketa

Považujete aj Vy Tatry za svetový unikát?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Realityceny podľa: x-reality.sk
© 2019 Región Spiš - Spis.eu.sk
vyrobil: CassoviaBooks & CBS spol, s.r.o.