Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish

Meniny dnes oslavuje

Štvrtok, 21 marec 2019

Dnes má meniny
Blahoslav
Zajtra má meniny
Beňadik

Štatistiky

Návštevníkov: 78932

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
Súčasnosť
    Granč – Petrovce je Spišská obec vo východnej časti Hornádskej kotliny ležiaca 21 km juhovýchodne od Levoče, 2 km východne od Spišského hradu a Spišskej kapituly, 450 m nad morom s výmerou chotára 470 ha a 595 obyvateľmi.

Obec je zahrnutá do ochranného pásma Národných kultúrnych pamiatok a pamiatok zapísaných v zozname Unesco. Je dobre situovaná pre rozvoj cestovného ruchu a všetky činnosti súvisiace s ním. Je tiež členom mikroregionálneho združenia obcí pod názvom Spišský hrad – Podbranisko, ktorého cieľom je práve rozvoj cestovného ruchu, tu v okolí Spišského hradu.

Pre potreby zachrániť zvyky a obyčaje našich predkov sme v roku 2004 v našej obci zorganizovali pri príležitosti 100. výročia príchodu ždiarskych rodín do obce folklórnu slávnosť pod názvom Goralské dni, ktorá bola 0. ročníkom nových folklórnych slávností pod Spišským hradom, a ktorá sa od dňa 1.8.2004, bude v našej obci každoročne opakovať.

V roku 2004 bolo tiež v obci založené Umelecko-Folklórne Združenie Grančan, ktoré sa v našom okolí už prezentovalo na niekoľkých podujatiach. Jeho spevácky zbor sprevádza aj sväté omše v Granč – Petrovciach a účinkoval aj na rôznych významných podujatiach doma i v zahraničí.

14.09.2003 bola podpísaná partnerská zmluva o cezhraničnej spolupráci medzi obcou Granč -Petrovce a Gminou Ranižów z poľskej republiky, čo taktiež prispelo k rozvoju kultúry v našej obci. V poľskej republike už bolo na rôznych podujatiach okolo 120 občanov našej obce, medzi nimi boli členovia folklórneho súboru, hráči Obecného Futbalového klubu, Obecný Hasičský zbor a dobrovoľný hasičský zbor, poslanci Obecného zastupiteľstva, zamestnanci obce a učitelia škôl, ktoré obec zriaďuje a podnikatelia.

Z našej družobnej obce v poľsku už našu obec navštívilo cez 200 občanov a to: členov folklórnych súborov, členov rady gminy, učiteľov škôl, predstaviteľov cirkvi, hasičské zložky a podnikatelia.

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Granč - Petrovce
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.