Výber jazyka

  • Slovak utf-8
  • English
  • German formal - Sie
  • Polish

Meniny dnes oslavuje

Nedeľa, 24 marec 2019

Dnes má meniny
Gabriela
Zajtra má meniny
Marián

Štatistiky

Návštevníkov: 78966

Štatistiky pre www.spis.eu.sk

TOPlist
TOPlist
História
    Tak ako už z názvu obce vyplýva, obec vznikla spojením dvoch samostatných obcí. Obidve sa vyvinuli na starom pôvodnom žehranskom chotári.

Petrovce sa prvý krát spomínajú v roku 1292, Granč v roku 1344. Obidve osady boli poddanskými obcami viacerých rodín.

Pamätným rokom v histórii našej obce sa stal tiež rok 1904, kedy 14 goralských rodín z obce Ždiar odkúpilo v našej obci časť Petroczyovského majetku, čo bola pre túto obec veľmi významná udalosť. Vzhľadom k tomu, že tieto ždiarske rodiny boli veľmi početné a v obci svojim počtom prevýšili pôvodných obyvateľov, dňom ich príchodu sa okrem novým mien v našej obci začal meniť aj kroj, kultúra, folklór, nárečie ale aj vzťahy okolitých obcí k jej novým obyvateľom, ktorí pokladali goralov za poliakov a túto prezývku v širokom okolí môžeme počuť ešte aj dnes.

 

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

© 2019 Granč - Petrovce
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.